logo

Napisz do nas

biuro@centropack.pl

Zadzwoń

(+48) 42 650 95 68

Charakterystyka i zastosowanie folii BOPP

Charakterystyka i zastosowanie folii BOPP

Folia jest materiałem wykonywanym najczęściej z metalu nieżelaznego lub z tworzywa sztucznego. Folie z tworzyw sztucznych najczęściej wytwarza się metodą wytłaczania rękawa z rozdmuchem lub wylewanie, czyli wytłaczania płasko szczelinowego. Folie mogą być jedno- lub wielowarstwowe. W tym drugim przypadku folia składa się z warstw z różnych tworzyw, dzięki czemu folia łączy cechy materiałów składowych. 

Folia BOPP otrzymywana jest poprzez rozciąganie wytłoczonej uprzednio masy tworzywa, tworzącej taśmę najpierw wzdłuż w kierunku przesuwu taśmy, a następnie w kierunku poprzecznym. Orientowanie folii, czyli innymi słowy dwustronne rozciąganie poprawia znacznie jej sztywność oraz wytrzymałość na rozciąganie. Taki proces wpływa doskonale na przejrzystość i barierowość produktu.

Typy folii BOPP w zależności od zastosowania

Istnieje kilka typów foli BOPP. Należą do nich folia: transparentna, metalizowana, perlisto-biała oraz folia biała. Transparentna folia odznacza się wysoką przezroczystością i połyskiem.  Folia metalizowana zgrzewalna po stronie niemetalizowanej, charakteryzuje się wysoką barierowością w stosunku do światła oraz do pary wodnej i substancji zapachowych. Perlisto-biała folia zapewnia natomiast wysoką wydajność opakowaniową. Perlisty wygląd i wysoki stopień nieprzeźroczystości gwarantują tego typu folii estetykę w wielu zastosowaniach. Biała folia polipropylenowa natomiast posiada bardzo wysokie wybielenie i połysk. Ponadto jest nieprzeźroczysta.

Technologia wytwarzania folii polipropylenowych

Folie polipropylenowe można wytwarzać, wykorzystując różne rodzaje technologii. Ze względu na sposób produkcji wyróżnia się dwa rodzaje folii. Pierwszą z nich są folie wylewane. Wytwarza się je poprzez wytłoczenie przez długą, wąską szczelinę płynnej masy tworzywa na obracający się cylinder i natychmiastowe jej schłodzenie. Drugi rodzaj to folie orientowane, otrzymywane dwoma różnymi sposobami. Najczęściej spotykany jest rozciąganie wytłoczonej masy tworzywa tworzącej taśmę na długiej, poziomej linii.

Udostępnij:

WSPÓŁPRACUJ
Z CENTROPACK

Nasi doradcy chętnie pomogą w wyborze odpowiedniego produktu, a także przedstawią szczegóły współpracy oraz cennik na opakowania.