Folie termokurczliwe wykonywane są zazwyczaj na bazie poliolefin. Jest ona materiałem służącym do łatwego, szybkiego, czystego, a co najważniejsze trwałego pakowania wszelkiego rodzaju produktów. Zadaniem folii termokurczliwej jest jak najbardziej ścisłe owinięcie produktu, dzięki czemu pozostaje on praktycznie nieruchomy, zarówno podczas transportu, jak i przechowywania produktów na półkach.
Co bardzo ważne taka folia jest niezwykle wytrzymała, dlatego to doskonały materiał do pakowania produktów szklanych lub innych kruchych tworzyw. Świetne właściwości fizyczne folii wynikają z faktu, iż poliolefiny są polimerami zawierającymi jedynie węgiel i wodór, w których występują długie łańcuchy węglowe -C-C-C-. W związku z tym folia na bazie poliolefin charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną, ponadto jest bezwonna i obojętna fizjologicznie na działanie wody, roztworów soli, kwasów ługów, alkoholi i benzyny.
Cechy foli termokurczliwej
Warto wiedzieć, że folia termokurczliwa to materiał, na którym można drukować, np. logo, dodatkowe instrukcje lub ostrzeżenia transportowe. Dzięki temu stanowi dobrą reklamę produktu lub producenta. Można znaleźć również torbę o różnej grubości. Pamiętajmy przy tym, że cieńszy arkusz nie oznacza mniejszej odporności. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych surowców i technologii jest tak samo odporny, jak grubszy arkusz.
Jak pakuje się w folię termokurczliwą
Pierwszym etapem procesu pakowania w folię termokurczliwą jest zgrzewanie. Trwały i wyglądający estetycznie zgrzew termiczny, to oczywiście nie tylko kwestia temperatury. Istotna jest także precyzja wykonania. Kolejnym etapem jest samo obkurczanie. Polega na uderzeniu zafoliowanego produktu falą gorącego powietrza, powodującego skurczenie się i tym samym zaciśnięcie folii na produkcie. Temperatura powietrza wykorzystanego do obkurczania wynosi mniej więcej 150 stopni Celsjusza.