Podstawą żywienia bydła jest pasza objętościowa, którą stanowi kiszonka z kukurydzy oraz sianokiszonka. Podczas przygotowywania i przechowywania sianokiszonki niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju folii. Specjalna folia do sianokiszonki stanowi dobre zabezpieczenie dla paszy, która może przetrwać w ten sposób nawet kilkanaście miesięcy.
Specyfika folii do sianokiszonki
Prawidłowo przygotowana i owinięta sianokiszonka podlega procom fermentacji za sprawą bakterii kwasu mlekowego. Przetwarzają one składniki odżywcze na bardziej przyswajalne dla bydła. Jakość sianokiszonki w dużym stopniu zależy od specyfiki przechowywania. Wszelkie uszkodzenia folii mogą doprowadzić do przedostania się tlenu do wnętrza, co może spowodować gnicie czy pleśnienie paszy. Z tego też powodu należy zabiegać o to, by folia cechowała się odpowiednimi parametrami, była trwała i wytrzymała.
Folia do sianokiszonki przede wszystkim powinna być wytrzymała. Musi przetrwać proces owijania sianokiszonki, a także wykazywać odporność wobec czynników, które mogłyby spowodować ewentualne zniszczenia, np. przebicie twardymi łodygami roślin. Co więcej, powinna być odporna na działanie różnorakich czynników środowiskowych, takich jak deszcz, upał, mróz, promieniowanie UV. Folia musi również dokładnie przywierać do beli, cechować się elastycznością, kleistością, wydajności. Warto zwrócić uwagę również na to, aby folia nadawała się do recyklingu, a więc była przyjazna wobec środowiska naturalnego.
Bez wątpienia kluczową cechą folii do sianokiszonki jest szczelność, na którą wpływa przede wszystkim kleistość. Nie wszystkie rodzaje folii cechują się odpowiednią kleistością, dlatego rolnicy powinni zwracać uwagę właśnie na tę cechę.
Bardzo często pojawia się również dylemat, jaki kolor folii wybrać. Najczęściej możemy wybierać spomiędzy kolorów: czarnego, białego i zielonego. Różne kolory dostępne są przede wszystkim po to, aby można było wyodrębnić poszczególne bele z różnych pokosów. Stosując różne kolory dla każdego pokosu można w przyszłości szybko zidentyfikować poszczególne bele. Często jednak uważa się, że optymalnym rozwiązaniem jest folia biała, która nie przyczynia się do nagrzewania i utraty wartości odżywczych.